Лига на шампиони 2013/14

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2013–14 УЕФА Лига на шампиони

Стадионот на Светлината (португалски: Estádio da Luz) ќе биде домаќин на финалето.
Детали за првенството
датум на одржување 2 Јули – 28 Август 2013 (квалификации)
17 Септември 2013 – 24 Мај 2014 (кранјо натпреварување)
екипи 32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 фудбалски асоцијации)


УЕФА Лига на шампиони 2013–14 — 59-та сезона на најдоброто европско натпреварување во фудбал организиран од УЕФА, и 22-ра сезона откако е преименувана од Куп на Европските шампиони во УЕФА Лига на шампиони.

Финалето ќе се одржи на стадионот на светлоста во Лисабон, Португалија.[1] Баерн Минхен ќе ја брани титулата.

За првпат, тимовите кои ќе се квалификуваат во групната фаза ќе имаат свое место во ново формираната УЕФА Младинската лига, натпреварување за играчи до 19 години.

Учество на екипи[уреди]

Рангирање на фудбалските асоцијации[уреди]

За УЕФА Лига на шампиони 2013–14, фудбалските асоцијации се распоредени според нивното место во УЕФА коефициенти на земји за 2012, кои го земаат во предвид настапот во европските турнити од 2007–08 до 2011–12.[2][3]

Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
1 Англија Англија 84.410 4
2 Шпанија Шпанија 84.186
3 Германија Германија 75.186
4 Италија Италија 59.981 3
5 Португалија Португалија 55.346
6 Франција Франција 54.178
7 Русија Русија 47.832 2
8 Холандија Холандија 45.515
9 Украина Украина 45.133
10 Грција Грција 37.100
11 Турција Турција 34.050
12 Белгија Белгија 32.400
13 Данска Данска 27.525
14 Швајцарија Швајцарија 26.800
15 Австрија Австрија 26.325
16 Кипар Кипар 25.499 1
17 Израел Израел 22.000
18 Шкотска Шкотска 21.141
Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
19 Чешка Чешка Република 20.350 1
20 Полска Полска 19.916
21 Хрватска Хрватска 18.874
22 Романија Романија 18.824
23 Белорусија Белорусија 18.208
24 Шведска Шведска 15.900
25 Словачка Словачка 14.874
26 Норвешка Норвешка 14.675
27 Србија Србија 14.250
28 Бугарија Бугарија 14.250
29 Унгарија Унгарија 9.750
30 Финска Финска 9.133
31 Грузија Грузија 8.666
32 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 8.416
33 Ирска Република Ирска 7.375
34 Словенија Словенија 7.124
35 Литванија Литванија 6.875
36 Молдавија Молдавија 6.749
Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
37 Азербејџан Азербејџан 6.207 1
38 Латвија Латвија 5.874
39 Македонија Македонија 5.666
40 Казахстан Казакстан 5.333
41 Исланд Исланд 5.332
42 Црна Гора Црна Гора 4.375
43 Лихтенштајн Лихтенштајн 4.000 0
44 Албанија Албанија 3.916 1
45 Малта Малта 3.083
46 Велс Велс 2.749
47 Естонија Естонија 2.666
48 Северна Ирска Сев. Ирска 2.583
49 Луксембург Луксембург 2.333
50 Ерменија Ерменија 2.208
51 Фарски Острови Фарски Острови 1.416
52 Андора Андора 1.000
53 Сан Марино Сан Марино 0.916
54 Гибралтар Гибралтар 0.000 0

Распоред на екипи[уреди]

Екипи[уреди]

Дати на одигрување и извлекување[уреди]

Квалификации[уреди]

Прво квалификационо коло[уреди]

Ждребот за првото и второто квалификационо коло бил одржан на 24 јуни, 2013 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се играле на 2 и 3 јули, додека реванш натпреварите на 9 и 10 јули, 2013 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ширак Ерменија 3:1 Сан Марино Тре Пене 3:0 0:1
Луситанос Андора 3:7 Фарски Острови ЕБ Стрејмур 2:2 1:5

Второ квалификационо коло[уреди]

Првите натпревари се одиграле на 16 и 17 јули, додека реванш натпреварите на 23 и 24 јули, 2013 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Нефтчи Баку Азербејџан 0:1 Албанија Скендербег Корча 0:0 0:1 (прод)
Стеауа Букурешт Романија 5:1 Македонија Вардар Скопје 3:0 2:1
Викторија Плзен Чешка 6:4 Босна и Херцеговина Железничар Сараево 4:3 2:1
Шериф Тираспол Молдавија 6:1 Црна Гора Сутјеска Никшиќ 1:1 5:0
Биркиркара Малта 0:2 Словенија Марибор 0:0 0:2
Слајго Роверс Ирска 0:3 Норвешка Молде 0:1 0:2
Елфсборг Шведска 11:1 Латвија Даугава 7:1 4:0
Хелсинки Финска 1:2 Естонија Ниме Калју 0:0 1:2
Екранас Литванија 1:3 Исланд ФХ 0:1 1:2
Њу Сејнтс Велс 1:4 Полска Легија Варшава 1:3 0:1
Клифтонвил Северна Ирска 0:51 Шкотска Селтик 0:3 0:2
Фола Еш Луксембург 0:6 Хрватска Динамо Загреб 0:5 0:1
Ѓер Унгарија 1:4 Израел Макаби Тел Авив 0:2 1:2
БАТЕ Борисов Белорусија 0:2 Казахстан Шахтар Караганди 0:1 0:1
Ширак Ерменија 1:1[4] Србија Партизан 1:1 0:0
Слован Братислава Словачка 2:4 Бугарија Лудогорец 2:1 0:3
Динамо Тбилиси Грузија 9:2 Фарски Острови ЕБ Стрејмур 6:1 3:1
Напомена
  • Напомена 1: Редоследот на домаќинствата е променет по извлекувањето на ждребот.

Трето квалификационо коло[уреди]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Базел Швајцарија 4:3 Израел Макаби Тел Авив 1:0 3:3
Молде Норвешка 1:1[4] Полска Легија Варшава 1:1 0:0
Лудогорец Разград Бугарија 3:1 Србија Партизан 2:1 1:0
Динамо Тбилиси Грузија 1:3 Романија Стеауа Букурешт 0:2 1:1
АПОЕЛ Кипар 1:1[4] Словенија Марибор 1:1 0:0
Селтик Шкотска 1:0 Шведска Елфсборг 1:0 0:0
Шахтар Караганди Казахстан 5:3 Албанија Скендербег Корча 3:0 2:3
Австрија Виена Австрија 1:0 Исланд ФХ 1:0 0:0
Ниме Каљу Естонија 2:10 Чешка Викторија Плзењ 0:4 2:6
Динамо Загреб Хрватска 4:0 Молдавија Шериф Тираспол 1:0 3:0
Останати
Нордсјеланд Данска 0:6 Русија Зенит Санкт Петербург 0:1 0:5
Ред Бул Салцбург Австрија 2:4 Турција Фенербахче 1:1 1:3
ПАОК Грција 1:3 Украина Металист Харков 0:2 1:1
ПСВ Ајндховен Холандија 5:0 Белгија Зулте Варегем 2:0 3:0
Олимпик Лион Франција 2:0 Швајцарија Грасхопер 1:0 1:0

Плеј-оф рунда[уреди]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Динамо Загреб Хрватска 3:4 Австрија Австрија Виена 0:2 3:2
Лудогорец Разград Бугарија 2:6 Швајцарија Базел 2:4 0:2
Викторија Плзен Чешка 4:1 Словенија Марибор 3:1 1:0
Шахтар Караганди Казахстан 2:3 Шкотска Селтик 2:0 0:3
Стеауа Букурешт Романија 3:3[4] Полска Легија Варшава 1:1 2:2
Останати
Олимпик Лион Франција 0:4 Шпанија Реал Сосиедад 0:2 0:2
Шалке 04 Германија 4:3 Грција ПАОК1 1:1 3:2
Пакош де Фереира Португалија 3:8 Русија Зенит Санкт Петербург 1:4 2:4
ПСВ Ајндховен Холандија 1:4 Италија Милан 1:1 0:3
Фенербахче Турција 0:5 Англија Арсенал 0:3 0:2

Групна фаза[уреди]

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот продолжуваат во осминафиналето.
Третопласираниот тим продолжува да се натпреварува во шеснаесетте финални тимови во УЕФА Лига Европа.

Група А[уреди]

 
  БЛ МЈ РС ШАХ
Германија Баер Леверкузен 0:5 2:1 4:0
Англија Манчестер Јунајтед 4:2 1:0 1:0
Шпанија Реал Сосиедад 0:1 0:0 0:2
Украина Шахтар Доњецк 0:0 1:1 4:0
 
Група А Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 4 2 0 12 3 +9 14
2. Германија Баер Леверкузен 6 3 1 2 9 10 -1 10
3. Украина Шахтар Доњецк 6 2 2 2 7 6 +1 8
4. Шпанија Реал Сосиедад 6 0 1 5 1 10 -9 1

Група Б[уреди]

 
  КОП ГАЛ ЈУВ РМ
Данска Копенхаген 1:0 1:1 0:2
Турција Галатасарај 3:1 1:0 1:6
Италија Јувентус 3:1 2:2 2:2
Шпанија Реал Мадрид 4:0 4:1 2:1
 
Група Б Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 5 1 0 20 5 +15 16
2. Турција Галатасарај 6 2 1 3 8 14 -6 7
3. Италија Јувентус 6 1 3 2 9 9 0 6
4. Данска Копенхаген 6 1 1 4 4 13 -9 4

Група Ц[уреди]

 
  АНД БЕН ОЛИ ПСЖ
Белгија Андерлехт 2:3 0:3 0:5
Португалија Бенфика 2:0 1:1 2:1
Грција Олимпијакос 3:1 1:0 1:4
Франција Пари Сен Жермен 1:1 3:0 2:1
 
Група Ц Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Франција Пари Сен Жермен 6 4 1 1 16 5 +11 13
2. Грција Олимпијакос 6 3 1 2 10 8 +2 10
3. Португалија Бенфика 6 3 1 2 8 8 0 10
4. Белгија Андерлехт 6 0 1 5 4 17 -13 1

Група Д[уреди]

 
  БМ ЦСК МС ВП
Германија Баерн Минхен 3:0 2:3 5:0
Русија ЦСКА Москва 1:3 1:2 3:2
Англија Манчестер сити 1:3 5:2 4:2
Чешка Викторија Плзен 0:1 2:1 0:3
 
Група Д Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Германија Баерн Минхен 6 5 0 1 17 5 +12 15
2. Англија Манчестер сити 6 5 0 1 18 10 +8 15
3. Чешка Викторија Плзен 6 1 0 5 6 17 -11 3
4. Русија ЦСКА Москва 6 1 0 5 8 17 -9 3

Група Е[уреди]

 
  БАЗ ЧЕЛ ШАЛ СТЕ
Швајцарија Базел 1:0 0:1 1:1
Англија Челси 1:2 3:0 1:0
Германија Шалке 04 2:0 0:3 3:0
Романија Стеауа Букурешт 1:1 0:4 0:0
 
Група Е Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Англија Челси 6 4 0 2 12 3 +9 12
2. Германија Шалке 04 6 3 1 2 6 6 0 10
3. Швајцарија Базел 6 2 2 2 5 6 -1 8
4. Романија Стеауа Букурешт 6 0 3 3 2 10 -8 3

Група Ф[уреди]

 
  АРС БД ОМ НАП
Англија Арсенал 1:2 2:0 2:0
Германија Борусија Дортмунд 0:1 3:0 3:1
Франција Олимпик Марсеј 1:2 1:2 1:2
Италија Наполи 2:0 2:1 3:2
 
Група Ф Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Германија Борусија Дортмунд 6 4 0 2 11 6 +5 12
2. Англија Арсенал 6 4 0 2 8 5 +3 12
3. Италија Наполи 6 4 0 2 10 9 +1 12
4. Франција Олимпик Марсеј 6 0 0 6 5 14 -9 0

Група Г[уреди]

 
  АМ АБ ПОР ЗЕН
Шпанија Атлетико Мадрид 4:0 2:0 3:1
Австрија Австрија Виена 0:3 0:1 4:1
Португалија Порто 1:2 1:1 0:1
Русија Зенит 1:1 0:0 1:1
 
Група Г Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Атлетико Мадрид 6 5 1 0 15 3 +12 16
2. Русија Зенит 6 1 3 2 5 9 -4 6
3. Португалија Порто 6 1 2 3 4 7 -3 5
4. Австрија Австрија Виена 6 1 2 3 5 10 -5 5

Група Х[уреди]

 
  АЈА БАР СЕЛ МИЛ
Холандија Ајакс 2:1 1:0 1:1
Шпанија Барселона 4:0 6:1 3:1
Шкотска Селтик 2:1 0:1 0:3
Италија Милан 0:0 1:1 2:0
 
Група Х Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 4 1 1 16 5 +11 13
2. Италија Милан 6 2 3 1 8 5 +3 9
3. Холандија Ајакс 6 2 2 2 5 8 -3 8
4. Шкотска Селтик 6 1 0 5 3 14 -11 3

Осминафинале[уреди]

Ждрепката за осминафиналето се одржала на 16 декември 2013 година.[5] Првите натпревари ќе се одиграат на 18, 19, 25 и 26 февруари а реванш натпреварите на 11, 12, 18 и 19 март, 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Манчестер Сити Англија 1:4 Шпанија Барселона 0:2 1:2
Олимпијакос Грција 2:3 Англија Манчестер Јунајтед 2:0 0:3
Милан Италија 1:5 Шпанија Атлетико Мадрид 0:1 1:4
Баер Леверкузен Германија 1:6 Франција Пари Сен Жермен 0:4 1:2
Галатасарај Турција 1:3 Англија Челси 1:1 0:2
Шалке 04 Германија 2:9 Шпанија Реал Мадрид 1:6 1:3
Зенит Санкт Петербург Русија 4:5 Германија Борусија Дортмунд 2:4 2:1
Арсенал Англија 1:3 Германија Баерн Минхен 0:2 1:1

Четвртфинале[уреди]

Ждрепката за четвртфиналето се одржала на 21 март 2014 година.[6] Првите натпревари се играат на 1 и 2 април, а реванш натпреварите на 8 и 9 април 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона Шпанија 1:2 Шпанија Атлетико Мадрид 1:1 0:1
Реал Мадрид Шпанија 3:2 Германија Борусија Дортмунд 3:0 0:2
Пари Сен Жермен Франција 3:31 Англија Челси 3:1 0:2
Манчестер Јунајтед Англија 2:4 Германија Баерн Минхен 1:1 1:3

1 Челси се пласирал во полуфиналето по правилото на повеќе постигнати голови на гости

Полуфинале[уреди]

Ждрепката за полуфиналето и финалето (за да се одреди домашниот тим поради административни причини) била одржана на 11 април 2014 година. Првите натпревари ќе се играат на 22 и 23 април, а реванш натпреварите на 29 и 30 април 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1 Германија Баерн Минхен 23 април 30 април
Атлетико Мадрид Шпанија 2 Англија Челси 23 април 30 април

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]