Туховишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Туховишта (Бугарски: Туховища) е село во Пиринска Македонија, денес Општина Сатовча, Област Благоевград во Бугарија.


Села во Пиринска Македонија,
денешна Република Бугарија
Карта
Име: Туховишта
Општина: Општина Сатовча
Население: 859
Поштенски број: 2939
Повикувачки број: -
Надморска височина: 799
Географска широчина: 41.5°
Географска должина: 24.05°
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди]

Село Туховишта се наоѓа во планински регион во Родопи. Селото се наоѓа на околу 2 километри од границата со Грција. Село Туховишта се наоѓа во југозападните Родопи и е дел oт областа Чеч. Надморската висина на селото е 700-999 метри, а површината на земјата е околу 17.151 km2.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

  • ОУ “Св Свети Кирил и Методиј“
  • Читалиште „Граничар“

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]