Тулумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тулумби

Тулумба е вид сладок десерт широко распространет во сите традиционални слаткарници во Македонија и пошироко. Се прави од пржено тесто кое потоа се потопува во шербет. Ова е балканско слатко кое потекнува од Анадолија.

Други турски слатки[уреди]

Турски пијалоци[уреди]

Поврзано[уреди]