Трибиштал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трибиштал
Место во Клипхаузен
Трибиштал се наоѓа во Германија
Трибиштал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Мајсен
Општина Клипхаузен
Место единици 20
Основни податоци
Површина 50 км2
Надм. височина 320 м
Население 4.258  (31 декември 2011)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 035244
Портал www.gemeinde-triebischtal.de
Местоположбата на место Трибиштал во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°05′00″ СГШ 13°25′00″ ИГД / 

Трибиштал е село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јули 2012 е дел од општината Клипхаузен.