Тоуро, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тоуро
Знаме на Тоуро
Знаме

Амблем
Прекар(и): Тоуро
Локација на Тоуро во Галиција
Управа
 • Alcalde (Mayor) Ignacio Codesido Barreiro
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 8_m²|115,1 км2]] (444 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 4.634(INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Тоуро е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 115.1 km², и население од 4,634 жители (2004).