Томаш Бердих

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томаш Бердих
Berdych 2009 US Open 01.jpg
Земја  Чешка
Место на живеење Монте Карло,
Роден на 17 септември 1985
Роден во Валашке Мезиричи, Чехословачка
Висина &100000000000001960000001,96 м
Професионалец 2002
Игра со десна рака
Заработка $8,126,070
Синглови
Победи-порази 282–176 (61.57%)
Титули 5
Највисок дострел бр. 6 (18 октомври 2010)
Моментално место бр. 6 (16 мај 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен ЧФ (2011)
Ролан Гарос ПФ (2010)
Вимблдон Ф (2010)
УС Опен ОФ (2004, 2006, 2007)
Во двојки
Победи-порази 66–84
Титули во кариера 1
Највисок дострел бр. 54 (10 април 2006)
Last updated on: 25 април 2011.

Томаш Бердих (роден на 17 септември 1985 во Валашке Мезиричи, Чешка) е чешки тенисер. Професионален тенисер станал во 2002 година, а како најголем успех му е победата на Летните Олимписки игри во 2004 година над тогашниот прв по АТП листата во тенис, Роже Федерер. Има освоено еден турнир.