Толпата на Лавендер Хил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Толпата на Лавендер Хил“
Толпата на Лавендер Хил.jpg
ДВД обвивка на Толпата на Лавендер Хил
Режирано од Чарлс Кричтон
Продуцент Мајкл Балкон
Сценарист T.E.Б. Кларк
Настапуваат Алек Гинис
Стенли Холовеј
Сид Џејмс
Музика Џорџ Орик
Дистрибутер ГФД (Обединето Кралство)
Universal Pictures (САД)
Премиера јуни 1951 (Обединето Кралство)
15 октомври 1951 (САД)
Времетраење 81 минута
Држава Велика Британија Англија
Јазик Англиски
Француски
Португалски

Толпата на Лавендер Хил е комичен филм од 1951 година. Сценариото за филмот е на T.E.Б. Кларк а режисер е Чарлс Кричтон. Алек Гинис и Стенли Холовеј играат улоги на крадци на злато. Насловот се однесува на Лавендер Хил, улица во Батерси, дел од јужен Лондон.

Улоги[уреди]

Награди[уреди]

Филмот е добитник на оскар за најдобро сценарио. Гинис е номиниран за оскар за најдобра машка улога.

Филмот е исто така добитник и на наградата за најдобар британски филм од БАФТА.

Надворешни врски[уреди]