Типерери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Типерери
Contae Thiobraid Árann
Местоположба
center Типерери на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Север: Ненаг
Југ: Клонмел
Рег. табл.: Север: TN
Југ: TS
Површина: 4303 km²
Население (2006) 149.040[1]

Типерери (ирски -Contae Thiobraid Árann, англиски - County Tipperary) е округ во провинцијата Манстер во Ирска. Типерери е една од првите ирски земји и својата независност ја стекнува во 13 век.

Карактеристична е по тоа што округот е поделен на два дела и има два главни града. На северниот дел главен град Ненаг, а на јужниот Клонмел.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]