Тенерифе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тенерифе
—  остров  —
Од горе во правец на стрелките на часовникот: Драсаена Драко, Рокес де Анага, TНационален Парко Теиде, Традиционална канарска куќа и Аудитори де тенерифе.

Знаме
Тенерифе на мапата
Координати: 28°16′07″ СГШ 16°36′20″ ЗГД / 
Country  Шпанија
Autonomous Community  Канарски Острови
Province Santa Cruz de Tenerife
Capital and Largest City Santa Cruz de Tenerife (Pop. 221,956)
Escudo de armas de Santa Cruz de Tenerife.svg
Површина
 • Вкупна 2.034 км2
Население (2010)
 • Вкупно 906.854 жит.
 • Ethnicities Spanish. other minority groups
Час. појас UTC (UTC0)
 • Лете (DST) UTC+1 (UTC+1)
Highest Point Teide (3.718 metres (12,200 ft) )
Портал www.tenerife.es

Тенерифе (play /tɛnəˈrf/; шпански изговор: [teneˈɾife]) е шпански остров, најголем од седумте Канарски Острови во Атлантскиот Океан близу брегот на Африка. Популацијата на островот изнесува 906,854 жители. Санта Круз де Тенерифе е втор најголем град во архипелагот, главен град на островот и седиште на Владата. Исто така, е официјално главен град на Канарските Острови, заедно со Лас Палмас де Гран Канарија, со која ги дели државните институции како што се Претседателството, Парламентот и министерствата. Овој остров е седиште и на универзитетот Ла Лагуна, основан 1792.[1][2] На овој остров е вулкан Тейде, кој во 3718 метри е највисоката планина во Шпанија.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Тенерифе.