Темотуански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Темотуански јазици
Геог.
распростр.:
Соломони
Класификација: австронезиски
Гранки:
Oceanic languages mk.svg
  темотуански јазици

Темотуанските јазици се подгрупа на океанските јазици од семејството малајско-полинезиски јазици. Името е добиено по покраината Темоту во Соломоните. Оваа група била предложена од Рос и Нес во 2007, а претходно се сметале за папуански јазици.

Јазици[уреди]

Според Етнолог, групата е составена од[1]:

Наводи[уреди]

  • Ross, Malcolm and Åshild Næss (2007). An Oceanic Origin for Äiwoo, the Language of the Reef Islands?. „Oceanic Linguistics“ 46: 456–498. 

Поврзано[уреди]