Теиде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теиде

Теиде е вулкан се наоѓа на островот Тенерифе на (Канарски Острови, Шпанија). Со висина од 3718 метри надморска височина, а повеќе од 7.000 метри над океанот, е највисокиот врв во Шпанија, било Површината во Атлантскиот Океан и трет по големина вулкан на Земјата од својата база. Дел од националниот парк Теиде, исто така беше прогласен за светско културно наследство на УНЕСКО во 2007 година.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]