Тврдина Марушевац

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тврдина Марушевац
Tvrđava Klis
Dvorac Marusevec1.JPG
Податоци
Место Вараждинска жупанија
Земја Хрватска


Тврдината Марушевац е тврдина која се наоѓа во Вараждинска жупанија, во Хрватска. Тврдината за прв пат се споменува во 1547 година.