Тврдина Жовнек

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тврдина Жовнек
Grad Žovnek
GradZovnek.JPG
Податоци
Место Општина Брасловче
Земја Словенија


Тврдината во Жовнек се наоѓа во Општина Брасловче, во Словенија. За прв пат тврдината се споменува во 1278 година.