Тахо (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тахо
Lake Tahoe
Lake Tahoe NV.jpg
Поглед кон источниот брег на езерото Тахо (во Невада)
Подрачје Калифорнија и Невада
Координати
Главни истеци Траки
Сливни земји САД
Макс. должина 22 mi (35 км) км
Макс. ширина 12 mi (19 км) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}191 sq mi (490 km2)
 км²
Прос. длабочина 1.000 ft (300 m) м
Макс. длабочина 1.645 ft (501 m) км
Зафатнина

36 cu mi (

150 km3)

[1] км³
Проточност 650 години
Брег 71 mi (114 км) км
Надм. височина 6.225 ft (1,897 m) м
Замрзнато Никогаш

Тахо — езеро во САД. Според длабочината Тахо е петто езеро во светот. Езерото се создало во големата длабнатина меѓу два раседа, која била преградена подоцна од текот на лавата. Иако го полнат поточиња од сите страни околу брегот, најголемата притока се наоѓа на јужниот дел, меѓу горните мочуришта Траки. Реката Траки истекува во северозападниот дел во Невада. Езерото Тахо е популарна туристичка атракција.

Наводи[уреди]

  1. van der Leeden; Troise; Todd (1990), The Water Encyclopedia (2nd издание), Chelsea, MI: Lewis Publishers, стр. 198–200