Таро Асо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Таро Асо
麻生 太郎
Taro Aso in World Economic Forum Annual Meeting in Davos (cropped).jpg
Асо во 2009 година

Заменик премиер на Јапонија
Во служба
Стапил
26 декември 2012
Премиер Шинзо Абе
Претходник Кацуја Окада

Во служба
Стапил
26 декември 2012
Премиер Шинзо Абе
Претходник Корики Јоџима

Во служба
24 септември 2008 – 16 септември 2009
Монарх Акихито
Претходник Јасуо Фукуда
Наследник Јукио Хатојама

Во служба
31 октомври 2005 – 27 август 2007
Премиер Јуничиро Којзуми
Шинзо Абе
Претходник Нобутака Мачимура
Наследник Нобутака Мачимура

Министерство за внатрешни работи и коминукации
Во служба
22 септември 2003 – 31 октомври 2005
Премиер Јуничиро Којзуми
Претходник Тораносуке Катајама
Наследник Хајзо Такенака

Министер за економска политика
Во служба
23 јануари 2001 – 26 април 2001
Премиер Јоширо Мори
Претходник Фукуширо Нукага
Наследник Хејзо Такенака

Генерален директор на Агенцијата за економско планирање
Во служба
7 ноември 1996 – 11 септември 1997
Премиер Рјутаро Хашимото
Претходник Шусеј Танака
Наследник Коџи Оми

Во служба
Стапил
1979
Гласачка единица 8-ми гласачки дистрикт во Фукуока
Мнозинство 146,712 (68.4%)
Лични податоци
Роден(а) 麻生太郎 (Asō Tarō?)
20 септември 1940 (1940-09-20) (74 г.)
Изука, Фукуока, Јапонија
Партија Либерал-демократска партија
Сопружник Чикако Сузуки
Деца Масахиро
Ајако
Образование Универзитет Гакушуин
Универзитет Стенфорд
Лондонско училиште за економија
Вероисповед Католик
Портал веб портал

Таро Асо (Јапонски:麻生太郎) (роден 20 септември 1940) е јапонски политичар кој бил премиер на Јапонија. Претседател е на Либерал-демократската партија на Јапонија. Бил член на Претставничкиот дом на Јапонија од 1979 година. Министер за внатрешни работи бил од 2005 до 2007 во време на премиерите Шинзо Абе и Јуничиро Коизуми, а кратко време бил и генерален секретар на Либерал-демократската партија на Јапонија во 2007 и повторно во 2008.

На 22 септември 2008 е избран за претседател на Либерал-демократската партија. Два дена подоцна Претставничкиот дом на Јапонија го избра за премиер [1] заменувајќи го дотогашниот премиер Јасуо Фукуда. Асо бил првиот римокатолик кој што бил на чело на јапонската влада. Влата ја предал по поразот на изборите за Долниот дом на Парламентот во 2009 година.

Наводи[уреди]

  1. Japan's Taro Aso wins PM vote in lower house, Associated Press, 2008-09-24.

Надворешни врски[уреди]