Суперхикс

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Суперхикс

Суперхикс за време на снимањето на спотот за песната „Гол“
Биографски податоци
Потекло Скопје, Македонија
Жанрови Ска-панк, реге
Период на активност 1993 – денес
Издавачи Литиум Рекордс
Мреж. место superhiks.com.mk
Членови
Петар Младеновски
Борис Минов
Дарко Попов
Горан Папазоски
Александар Спасовски
Димитар Тодоровски

Суперхикс е македонска ска-панк група со реге, латино, џез, свинг и балкански музички влијанија. Формирана е во 1993 година од три средношколски другари: Петар Младеновски, Зоран Жежов - Кечо и Борис Минов. На почетокот Суперхикс свират мелодичен панк/хардкор. Денес во бендот е вклучена и тричлена дувачка секција составена од труба, тромбон и флигел хорна и моќен перкусионистички сет воден од Гоце Наумов - Индијанецот.

Во текот на оваа деценија Суперхикс ја делат сцената со големи имиња од светската музичка сцена: Ману Чао и Радио Бемба Саунд Систем, Фан Ловин Криминалс, Тито и Тарантула, Хенри Ролинс, Рико Родригез (Спешлс), Фишбоун, Фандаментал, Морчиба, Хладно пиво и многу други.

Име[уреди]

Името на групата доаѓа од Суперхик, лик од стрипот Алан Форд. Суперхик е лик кој краде од сиромашните и дава на богатите, а сето тоа го постигнува со својот смрдлив здив. Суперхик е тотален антихерој во стрипот Алан Форд.

Значајни настапи[уреди]

 • Hodokvas (Словачка) 2004
 • Фестивал „Таксират“ , 2003, 2008
 • EXIT Festival 2003, 2008(Нови Сад)
 • Pepsi Sziget (Будимпешта) 2002, 2003
 • Rock Otocec (Ново Место, Словенија) 2002
 • Фестивал Аларм (Љубаништа), 2002
 • Zagreb Open Air
 • Nisomnia Fest (Ниш),
 • Десет години Суперхикс (Скопски саем), 2004

Членови на групата[уреди]

Сегашни членови[уреди]

Поранешни членови[уреди]

 • Ивица Ивановски - Папак - тромбон
 • Коста Велков - саксофон
 • Зоран Жежов - Кечо - тапани
 • Бранко Илиевски - тромбон

Дискографија[уреди]

Студиски албуми[уреди]

Албуми во живо[уреди]

 • 2006: Саботна фиеста, неделна сиеста (снимен на големиот концерт по повод десеттиот роденден на Суперхикс на 06.11.2004 на Скопскиот саем (хала 5); Литиум рекордс)

Надворешни врски[уреди]