Стеф Клемент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стеф Клемент

Клемент на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело име Стеф Клемент
Роден 24 септември 1982 (1982-09-24) (32 г.)
Тилбург, Холандија
Висина 1,81 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Белкин Про Сајклинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2003
2004–2005
Ван Хемерт Груп CT
Рабобанк КТ
Професионални клубови
2006–2008
2009–
Бјуик Телеком
Рабобанк
Значајни победи
MaillotHolanda.PNG Национален хронометарски првак (2006, 2007, 2009, 2011)
Последна промена
18 април 2014

Стеф Клемент (холандски: Stef Clement; р. 24 септември 1982 во Тилбург) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Белкин Про Сајклинг.[1] Тој се специјализирал за хронометри, каде е моментален холандски национален првак. Исто така, го освоил бронзениот медал на хронометарот на Светските друмски првенства UCI 2007.

Достигнувања[уреди]

2003
1. Етапа 7 Трка Олимпија
2005
1. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 1 Вуелта а Мајорка
2006
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 9 Тур де л’Авенир
2007
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
3. Светско хронометарско првенство
3. Хроно на народите
2008
1. Хроно на народите
2009
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 Критериум ду Дофине Либере
2011
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2014
Волта а Каталуња
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 6

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 64 107 71 48
Jersey yellow.svg Тур СО 87 117
Jersey red.svg Вуелта 32 СО 100 СО

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Спортски позиции
Претходник
Томас Декер
Холандски национален хронометарски првак
2006, 2007
Наследник
Ларс Бом
Претходник
Ларс Бом
Холандски национален хронометарски првак
2009
Наследник
Јос ван Емден
Претходник
Јос ван Емден
Холандски национален хронометарски првак
2011
Наследник
Ливе Вестра