Стевен Краусвејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стевен Краусвејк

Краусвејк на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело име Стевен Краусвејк
Роден 7 јуни 1987 (1987-06-07) (27 г.)
Нуенен, Холандија
Висина 1,78 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ЛотоНЛ-Џамбо
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2006
2007–2009
Ван Влит-ЕБХ Адвокатен
Рабобанк КТ
Професионални клубови
2010– Рабобанк
Последна промена
26 декември 2014

Стевен Краусвејк (холандски: Steven Kruijswijk; р. 7 јуни 1987 во Нуенен) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЛотоНЛ-Џамбо.[1]

Кариера[уреди]

Во 2009 го освоил холандското друмско првенство под 23 години. Две години подоцна во 2011, Краусвејк завршил осми во генералниот пласман на Џиро д’Италија. Потоа, ја освоил етапата 6 на Тур де Свис и исто така завршил трет во генералниот пласман.

Достигнувања[уреди]

2007
1. Пролог Тур д’Алзас
2009
1. Холандија Национално друмско првенство под 23 години
2010
18. Краен пласман Џиро д’Италија
2011
3. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 6
8. Краен пласман Џиро д’Италија
2013
10. Краен пласман Трка околу Алберта
2014
1. Jersey blue.svg Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
7. Краен пласман Тур де Лангкави

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 18 8 26 СО
Jersey yellow.svg Тур 33 15
Jersey red.svg Вуелта 41

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]