Стари град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стари Град
Stari Grad
*
Светско наследство на УНЕСКО

Hvar Stari grad.jpg
Држава  Хрватска
Тип Cultural
Критериуми ii, iii, v
Навод 1240
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2008  (32nd заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Стари Град (хрватски: Stari Grad) е град кој се наоѓа во Хрватска. Градот е вклучен во списокот на УНЕСКО. Заштитник на градот е Свети Рок.