Стадион Олимпико ди Торино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стадион Олимпико ди Торино
Stadio Olimpico Torino Italy.jpg
Место ИталијаТорино, Италија
Изграден 1932
Отворен 14 мај 1933
10 февруари 2006
Реновиран 2006
Сопственик Градот Торино
Играат/ле Јувентус (1933-1990; 2006-2011)
Торино (1958-1990; 2006-денес)
Гледачи 27.994

Стадионот Олимпико во Торино е стадион во градот Торино на кој својте домашни натпревари ги игра фудбалскиот клуб Торино, додека фудбалскиот клуб Јувентус настапувал на овој стадион до 2011 година кога го отвориле нивниот сегашен дом Јувентус Стадионот.

Надворешни врски[уреди]