Срцев удар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Срцев напад)
Прејди на: содржини, барај
Срцев удар
Класификација и надворешни извори
МКБ-10 I21-I22
МКБ-9 410
DiseasesDB 8664
MedlinePlus 000195
eMedicine med/1567 emerg/327 ped/2520
MeSH D009203
Srcevnapad.JPG

Срцев удар (или миокарден инфаркт) — израз што се користи кога коронарната артерија наеднаш ќе се затне со грутка крв и делот од срцевиот мускул што е снабдуван од таа артерија ќе се оштети затоа што ќе биде лишен од кислород. Главните знаци се болка во градите или нелагодност. Медицинскиот израз за ова неочекувано блокирање со грутка крв (тромбон) на срцевата артерија се нарекува коронарна тромбоза или коронарно зачепување. Медицинскиот израз за постојано оштетување на срцевиот мускул е срцев инфаркт (myocardial infarction).

Извор[уреди]