Список на политички философи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на политички философи. Редоследот по кои се наведени философите е хронолошки, за да се собие груба претстава за правецот на влијанија во развојот на политичката мисла.

Древни, средновековни
и нововековни

Родени пред XIX век

Родени во XIX век

Родени во XX век

Видете исто така[уреди]