Список на италијански архитекти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на италијански архитекти низ историјата, од антиката, па сѐ до денешен ден.

Антички[уреди]

Средновековни[уреди]

Ренесансни[уреди]

Барокни архитекти[уреди]

Неокласични и еклектични[уреди]

XX век[уреди]

Современи[уреди]

Поврзано[уреди]