Сомнеж (филм)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Сомнеж
(Doubt)“
DoubtPoster.jpg
официјален постер
Режирано од Џон Патрик Шенли
Продуцент Скот Рудин
Сценарист Приказна:
Џон Патрик Шенли
Настапуваат Мерил Стрип
Филип Симор Хофман
Ејми Адамс
Виола Дејвис
Џозеф Фостер
Дистрибутер Miramax Films
Премиера 25 декември 2008
Времетраење 104 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $25,000,000

Сомнеж англиски: Doubt е американски драмафилм на Џон Патрик Шенли од 2008 год. Филмот е адаптација на истоимената драмска претстава. Напишана од Џон Патрик Шенли, а продуцент е Скот Руди. Во актерската екипа се појавуваат Мерил Стрип, Филип Симор Хофман, Ејми Адамс и Виола Дејвис. Светската премиера на филмот беше на 25 декември 2008.

Синопсис[уреди]

Во 1964 година харизматичниот свештеник отец Флин се обидува да внесе промени во правилата на католичкото училиште, каде што директорка е сестрата Алојзиус Бувие. Таа верува дека правилниот начин на воспитување е со строга дисциплина и страв кај учениците. Почнуваат политички промени, кои секаде се прифаќаа, а во училиштето е примен првиот црн ученик Доналд Милер. Но, кога сестрата Џејмс наивно ќе и ги каже своите сомнежи на сестра Алојзиус, дека отецот Флин премногу внимание му посветува на Доналд, таа започнува со опасна битка решена да ја открие вистината и да го избрка Флин од училиштето. Без трошка морал и решена по секоја цена да ја истера работата до крај, истовремено и да го уништи отецот Флин, сестра Алојзиус прави се што може да и помогне. Но, нејзината лична борба постепено зазема поголеми размери и се заканува да донесе непријатни последици.

Глумци Ликови
Мерил Стрип Сестра Алојзиус Бувие
Филип Симор Хофман Отец Брендан Флин
Ејми Адамс Сестра Џејмс
Виола Дејвис Г-ѓа Милер
Џозеф Фостер Доналд Милер
Метју Марвин Рејмонд Гермаин

Награди и номинации[уреди]

66то изданиеЗлатен Глобус[уреди]

Најдобра главна актерка во драма (Мерил Стрип)– номинирана
Најдобар спореден актер во драма (Филип Симор Хофман) – номиниран
Најдобра споредна актерка во драма (Ејми Адамс) – номинирана
Најдобра споредна актерка во драма (Виола Дејвис) – номинирана
Најдобро сценарио за драма (Џон Патри Шенли) - номиниран