Солонц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Солонц
—  Општина  —
Солонц се наоѓа во Романија
Солонц
Координати: 46°33′ СГШ 26°31′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 3.904 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Солонц (романски: Solonţ) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.904 жители.

Наводи[уреди]