Смарагдна ластовичина опашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Смарагдна ластовичина опашка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперутки
Фамилија: Ластовичини опашки
Род: Ластовичина опашка
Вид: P. palinurus
Биномен назив
Papilio palinurus
Fabricius, 1787

Смарагдната ластовичина опашка (науч. Papilio palinurus) е пеперутка од фамилијата Ластовичини опашки (Papilionidae) која живее главно во југоисточна Азија и една од мошне ретките зелени пеперутки. Се нарекува и „смарагден паун“ или „зеленопојасна паунска ластовичина опашка“.

Постојат неколку подвидови (од Бурма, Борнео, Индонезија, Нијас и Филипините).

Музејски примероци