Скадарско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Скадарско Езеро
Скадарско Езеро -
Координати 42°10′ СГШ 19°19′ ИГД / 
Главен прилив Морача
Главен истек Бојана
Земји во сливот  Албанија
 Црна Гора
Макс. должина 48 км
Макс. ширина 14 км
Површина 370-530 км²
Макс. длабочина 44 м
Надм. височина на површината 6 м

Скадарското Езеро е најголемо езеро во Црна Гора и на Балканскиот полуостров. Површината на езерото изнесува 369,7 км² (од тоа на Црна Гора и припаѓаат 221,8 км², а на Албанија 147,9 км²). Должината од Врањина до Скадар изнесува 40 километри, а ширината на некои места изнесува 14 километри. Длабочината изнесува од 4 до 6 метри, а што повеќе се оди кон западниот брег се вдлабочува повеќе. Езерото спрема годишните времиња ја менува ја менува својата величина, а вода прима од многу реки. Од езерото истекува реката Бојана во Јадранското Море.

Езерото е полно со острови и полуострови на кои се наоѓаат трагови од историјата и културното богатство: Жабљак (15 век) - престолнина на некогашната држава Зета, Лесендро - тврдина која што се наоѓа на стените до езерото, тврдината Грможур. Бистрата вода и зачуваниот амбиент го овозможуваат доста богатиот еко-систем. Ова е единствено живеалиште на пеликани на југот на Европа.

На бреговите на езерото се наоѓа малиот град Рјека Црнојевича. Во близина се остатоците од градот Обод каде што биле сместена печатницата во која во 1494 година била испечатена првата книга во овој дел на Европа - Октоихот.

Галерија[уреди]

Надворешни врски[уреди]