Сисиниј Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сисиниј Константинополски
Πατριάρχης Σισίνιος Α΄
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Од 426
До 427
Претходник Атик
Наследник Несториј
Лични податоци
Деноминација Православие
Занимање Патријарх на Константинопол

Сисиниј Константинополски (починал околу 24 декември 427) бил Патријарх на Константинопол во 426 до 427 година.