Синди Шерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синди Шерман
Cindy Sherman
Родено име Синди Шерман
Роден 19 јануари 1954
Глен Риџ, Њу Џерзи
Националност американака
Поле фотограф
Обука Државен колеџ Бафало
Дела Complete Untitled Film Stills (1977-1980)
Награди Мекартурова награда за колегијалност

Синди Шерман (англиски: Cindy Sherman; 19 јануари 1954) е американска фотографка и филмски режисер, најдобро позната по своите концептуални портрети. Во 1995, добитник е на Мек Артур стипендија. Преку голем број различни серии на дела, Шерман се обиде да го подигне предизвикот и важните прашања за улогата на жената во општеството и застапеност во медиумите и во природата како нејзино дело на уметноста. Нејзините фотографии ги содржат едни од најскапите фотографии воопшто продадени. Шерман живее и работи во Њу Јорк.[1]

Наводи[уреди]

  1. Simon Hattenstone (15 January 2011), Sherman: Me, myself and I The Guardian.