Синајски и палестински поход

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синајски и палестински поход
Дел од Прва светска војна
Turkish howitzer 10.5cm leFH 98 09 LOC 00121.jpg
Датум 28 јануари 1915 – 30 октомври 1918
Место Египет, Палестина и Сирија
Исход победа на сојузниците
Територијачни
промени
Поделба на Отоманската Империја
Завојувани страни
 Британска Империја

Шаблон:Country data Arab Revolt Арапски востаници
 Франција
Италија Кралство Италија

 Отоманска империја

Германско царство Германска империја
 Австроунгарија

Сила
јануари 1915:
150,000 [1]
September 1918:
467,650 men[2][3]
септември 1917:
~57,000[4]

Синајскиот и палестинскиот поход во текот на Првата светска војна претставувал серија од битки кои се случиле на Синај, Палестина и Сирија во периодот од 28 јануари 1915 до 28 октомври 1918 година. Војната се водела меѓу Велика Британија, Австралија и Нов Зеланд од една страна и Отоманската империја и Германската империја од друга страна.

Синајски поход[уреди]

По инзистирање на Германија, Османлиите ги нападнале британските сили во Египет и успеале да го затворат Суецкиот канал. Турската армија се наоѓала во Дамаск а во тоа време Синај била празна пустина која била тешко за преминување. Османлиите до Суец пристигнале на 2 февруари 1915 година и веднаш започнале битките. Во оваа битка загинале околу 2.0000 османлиски сили, а британските биле минимални. Бидејќи Суецкиот канал бил од големо значење за двете страни, неуспешниот османлиски напад ги натерало на британските сили со голем број на војници да го штитат каналот, а поради тоа им останало многу помалку војници во други операции како Галиополски поход.

Конфликтот бил во мирување бидејќи двете страни војувале во Кавказ и Месопотамија. Во јули 1916 година османлиите започнале втор повторно неуспешен напад на каналот. По ова следувала британската операција во Синајската пустина во близина на границата со Палестина каде забележале успех по кое задачата за заштита на каналот била завршена.

Палестински поход[уреди]

По успешната одбрана британските сили во Египет добиле наредба за напад на Палестина. Ова било подржано со Арапското востание од 1916 година. Османлиите биле поразени по кое биле заземени најголемите градови во Палестина, меѓу кои и Ерусалим (Види: Битка кај Ерусалим (1917))

Наводи[уреди]

  1. Erickson 2001, p. 71
  2. Cemal Kemal, The Last Battle of the Ottoman State on the Palestine Front, Ankara University [Institute for Modern Turkish History (Atatürk Yolu journal, number 45, 2010, page 59 (footnote 94))].
  3. Erickson 2007, p. 154
  4. Erickson 2007, pg. 101