Синагога Хурва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синагога Хурваבית הכנסת החורבה
Hurva 31 May 2010.JPG

Фотографија од 1948

Основни податоци
Место 89 ha-Yehudim Street
Old City of Jerusalem,
 Израел
Религија Јудаизам
Архитектонски опис
Архит. стил византиска архитектура
Карактеристики
Висина (макс.) 24 meters

Хурва синагога (хебрејски :בית הכנסת החורבה) е еврејски храм кој се наоѓа во еврејската населба во Ерусалим, Израел. Овој објект е антички, а за прв пат бил реконструиран во 1864 година. За време на арапско-израелскиот конфликт била разрушена и многу оштетена.