Сер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сер
Σέρρες
поглед на модерниот град од акрополата
поглед на модерниот град од акрополата
Местоположба
Сер се наоѓа во Грција
Сер
Координати 41°05′ СГШ 23°33′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Градоначалник: Јоанис Влахос
Население (2001)[1]
 - Население: 56.145
 - Површина: 252,973 км2
 - Густина: 222 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 50 м
Пошт. бр.: 621 xx
Повик бр.: 23210
Рег. табл.: ΕΡ
Портал
www.serres.gr


Сер (грч. Σέρρες, Серес) — град во Егејска Македонија. Тој е главен град на периферија во Централна Македонија, денешна Грција. Претставува и административен центар на Серскиот округ и истоимената Општина Сер.

Географија[уреди]

Градот се наоѓа во Серското Поле, на 24 км источно од реката Струма во падините на планината Шарлија ( Βρόντος) и 69 км североисточно од Солун.

Историја[уреди]

Градот е основан од пајонското племе Сиропајони. Римјаните го спомнуваат како Serrae или Serrhae. Подоцна се истакнал како поважен град на Византија, штитејќи ја северната граница и патот низ Рупелската клисура кон Бугарија. За кратко време бил освоен од Бугарите во X век. Во XIV век го освоиле Србите и се спомнува како главен град на царот Стефан Душан. Во 1383 година е заземен од Турците и во нивни раце останува се до 1912 година. Тогаш по Првата балканска војна и припаѓа на Бугарија, но на следната 1913 година влегува во границите на Грција. За време на Првата и Втората светска војна повторно е окупиран од Бугарија.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Извори[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)
  • "Sérrai." Encyclopædia Britannica, 2006.
  • "Sérrai, Siris, or Serres." The Columbia Encyclopedia, 2004.