Сент Ендрјуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сент Ендрјуз
Сент Ендрјуз гледан од кулата Св. Закони
Сент Ендрјуз гледан од кулата Св. Закони
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 56°20′20″N, 2°47′56″W

Општи податоци
Име Сент Ендрјуз
Управа
Географија
Население
Население 17.000

Сент Ендрјуз (шкотски: Sanct Androis) е град и пристаниште во областа Фајф, источна Шкотска. Порано бил црковна престолнина на Шкотска, а неговите верски традиции почнуваат во 6 век н.е., кога се смета дека Свети Кенет таму создал келтска верска заедница. Градот добил повелба во 1160 година и бил еден од главните градови во Шкотска во средниот век. Во 1472 година неговиот бискуп бил прогласен за надбискуп на Шкотска и градот диграл важна улога во настаните од шкотската преродба. Денес е популарно морско одмаралиште и е познат по своите терени за голф и по Универзитетот Сент Ендрјуз. [1]

Наводи[уреди]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 200