Сент Џозеф (Барбадос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статистика
Парохија: Сент Џозеф
Површина: 26 км²
Најголем град: Батшеба
Население (2008): 8,370 жители
Густина на население: 321.92 ж/км²
Парламентарна застапеност
Пратенички места 1
Мапа
Мапа на Барбадос покажувајќи ја парохијата Сент Џозеф
Парохии на Барбадос

Парохијата Свети Џозеф е парохија на Барбадос на источната страна од островот. Во парохијата се наоѓаат две од многуте ботанички градини во државата - Цветната шума и градините Андромеда.

Главен и најголем град во парохијата е Батшеба.

Една од највисоките точки на островот е врвот Чимборазо. Во Сент Џозеф исто така се одржуваат и голем број на натпреварувања во сурфање.

Парохии што граничат со Сент Џозеф[уреди]