Сем Квери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сем Квери
Sam Austin Querrey
Sam Querrey US Open 08.jpg
Земја САД САД
Место на живеење Лас Вегас, САД
Роден на октомври 7 1987 (1987-10-07) (27 г.)
Роден во Сан Франциско, САД
Висина &100000000000001980000001,98 м
Професионалец 2006
Игра со десна рака
Заработка $3,385,082
Синглови
Победи-порази 237–191
Титули 6
Највисок дострел No. 17 (31 јануари 2011)
Моментално место No. 40 (13 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2007, 2008)
Ролан Гарос 2R (2011)
Вимблдон 4R (2010)
УС Опен 4R (2008, 2010)
Во двојки
Победи-порази 95–105
Титули во кариера 3
Највисок дострел No. 23 (17 мај 2010)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2010)
Ролан Гарос 3R (2008)
Вимблдон 1R (2008)
УС Опен QF (2007)
Ажурирано на: 30 август 2010.

Сем Квери (англиски: Sam Austin Querrey) е америкснски тенисер, роден на 7 октомври 1987 во Сан Франциско. Моментално се наоѓа на 40 место според АТП листата.

Најдобарорангиран бил во мај 2010 година, кога се наоѓал на 21 место.