Семјуел Бекет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Семјуел Бекет
Samuel Beckett, Pic, 1.jpg
Бекет во 1977 год.
Псевдоним Ендрју Белис (Скорешна ирска поезија)[1]
Занимање новелист, раскажувач, драматург, поет, есеист
Јазик англиски, француски
Националност Ирец
Жанрови драма, проза, поезија, филм
Правец Висок модернизам
Награди Нобелова награда за литература (1969)

Семјуел Бекет (анг. Samuel Beckett; 13 април 190622 декември 1989) — ирски писател, драматург и поет и претставник на т.н. „театар на апсурдот“. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1969 година[2]. Творештвото на Бекет претставува поглед врз човековата култура на формален и филозофско минималистички начин. Како ученик, асистент и пријател на Џемс Џојс, Бекет се смета за еден од доцните модернисти; како инспирација за многу подоцнежни писатели, тој понекогаш се смета и за еден од првите постмодернисти. Негово најпознато дело е трагикомедијата во два чина „Чекајќи го Годо“ (1952).

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]