Селник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Селник е село во Општина Делчево.


Селник
Селник се наоѓа во Македонија
Селник (Македонија)
Координати 42°03′00″ СГШ 22°43′59″ ИГД / 
Општина Општина Делчево
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Од ова место потекнува првиот цивилен министер за одбрана на Република Македонија по осамостојувањето 1992 година, др.Трајан Гоцевски, член на владата на др.Никола Кљусев. Роден е во ова место на 19.01.1950 година.

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]