Севилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Севилја
Sevilla
Clockwise from top: Seville Cathedral and Giralda, Plaza de España in the Maria Luisa Park, Metropol Parasol, the Isabel II ("Triana") bridge and the Torre del Oro.

Знаме

Грб
Гесло: NO8DO (It [Seville] has not abandoned me)
Севилја се наоѓа во Андалузија
Севилја
Location in Andalusia
Севилја се наоѓа во Шпанија
Севилја
Location in Spain
Координати: 37°22′38″ СГШ 5°59′13″ ЗГД / 
Country Шпанија Spain
Autonomous Community Андалузија Andalusia
Province Flag of Diputacion de Sevilla Spain.svg Seville
Comarca Sevilla
Управа
 • Вид Mayor-council
 • Тело Ayuntamiento de Sevilla
 • Mayor Juan Ignacio Zoido Álvarez (PP)
Површина
 • Град 140 км2
Надм. вис. 7 м
Население (2011)INE
 • Град 703.021 жит.
 • Ранг 4th
 • Пошир. 1.519.639 жит.
Демоним Sevillan, Sevillian
sevillano (m), sevillana (f)
hispalense
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 41001-41080
Портал sevilla.org

Севилја (шпански: Sevilla, шпански изговор: [seˈβiʎa], шпански изговор: [seˈβiʝa]) е културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалузија и провинцијата Севилја.

Според пописот во 2005 Севилја има 704.154 жители (со предградијата 1.043.000), додека со околните населби овој број достигнува цифра од 1.317.098 според истата проценка, што ја става на четврто место во шпанските метрополи.

Градот е стар повеќе од 2.000 години.

Надворешни односи[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Партнерства[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]