Североисточни кавкаски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Североисточните кавкаски јазици или касписки јазици се семејство на јазици што се говорат во Русија (Дагестан, Чеченија и Ингушетија), Азербејџан и Грузија.

Јазици[уреди]

Семејство нах[уреди]

Аварско-андско семејство[уреди]

Цеско семејство[уреди]

Лак (изолат)[уреди]

Даргиски дијалекти[уреди]

Хиналуг (изолат)[уреди]

Лезгинско семејство[уреди]

Поврзано[уреди]