Светско првенство во фудбал 2014

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2014 Светско првенство во фудбал 2014
португалски: Copa do Mundo da FIFA

Официјалното лого на турнирот
Детали за првенството
земја домаќин  Бразил
датум на одржување 12 јуни – 13 јули
екипи 32 (од 5 фудбалски сојузи)
стадион(и) 12 (во 12 градови домаќини)
2010
2018


Светско првенство во фудбал 2014 (службен назив: 2014 FIFA World Cup Brasil) — 20-то светско фудбалско првенство кое ќе се одржи во Бразил.[1][2] Првенството ќе се трае од 12 јуни до 13 јули 2014 година.

Бразил по втор пат ќе биде домаќин на светско првенство, по Светското првенство во 1950. Бразил покрај Мексико, Италија, Франција и Германија, ќе биде петта држава која два пати ќе биде домаќин на светското првенство.

Избор на домаќин[уреди]

ФИФА на 7 март 2003 година објавила дека по втор пат по Светското првенство во фудбал 1978 во Аргентина, во склад со политиката на ФИФА (ротација), Светското првенство во фудбал 2014 ќе се одржи на јужномамериканскиот континент.

КОНМЕБОЛ (јужноамериканска фудбалска организација) на 3 јуни 2003 најавила дека за организација на првенството се заинтересирале Бразил и Колумбија.

На 11 април 2007 година Фудбалскиот сојуз на Колумбија објавил дека ја повлекува својата кандидатура за домаќин на првенството, притоа оставајќи го Бразил како единствен кандидат во трката за домаќин. На 29 октомври 2007 ФИФА во Цирих објавила дека првенството ќе се одржи во Бразил.

Квалификации[уреди]

Бразил директно се квалификувал на мундијалот како домаќин.
Босна и Херцеговина за прв пат се квалификувала на светското првенство.
Репрезентации кои не учествувале на претходното светско првенство а се квалификувале: Еквадор, Костарика, Колумбија, Иран, Белгија, Русија и Хрватска.
Репрезентации кои учествувале на претходното светско првенство, а не успеале да се квалификуваат на ова се: Северна Кореја, Парагвај, Данска, Словачка, Словенија, Србија, Нов Зеланд, Јужноафриканска Република (учествовала како домаќин).

Регион Квалификации
Европа 13 од 53
Јужна Америка 4+1 од 9
Северна, Централна Америка и Кариби 3+1 од 35
Азија 4+1 од 43
Африка 5 од 53
Океанија 0+1 од 11

Репрезентации кои се квалификувале[уреди]

На Светското првенство во фудбал 2014 учествувале 32 земји:

Африка
Северна Америка, Средна Америка и Кариби
Јужна Америка
Азија
Европа

Стадиони[уреди]

Според праксата на ФИФА, само еден град може да користи два стадиона, а бројот на градови домаќини е ограничен помеѓу осум и десет. фудбалскиот сојуз на Бразил сепак побарал дозвола натпреварите да се одиграат во 12 градови. На 26 декември 2008 година, ФИФА дала зелено светло за барањето на Бразил.[3]

Конечниот список од дванаесет градови, од првобитно најавените седумнаесет, на кои ќе се одиграат натпреварите на Светското првенство 2014 официјално бил објавен на 31 мај 2009 година од страна на ФИФА.[4]

Бело Хоризонте Бразилија Кујаба Куритиба
Стадион гувернер Магалаис Пинтo
(Минеирао)
Националeн стадион Мане Гаринча Арена Пантанал Стадион Жоаким Америко Гимараиса
(Арена Баишада)
капацитет: 62,160
(проширен)
капацитет: 70,064
(реновиран)
капацитет: 42,968
(реновиран)
капацитет: 41,456
(проширен)
Novo mineirão aérea.jpg Projeto do Estádio Nacional Brasília.jpg Arena Pantanal (2014)-2.jpg Arenadabaixada.jpg
Форталеза Манаус
Стадион Пласидо Адералдо Кастело
(Кастелао)
Арена Амазонија
(Вивалдо Лима)
капацитет: 64.846
(проширен)
капацитет: 42.374
(реновиран)
Fortaleza Arena.jpg

Arena Amazônia (2014) - 2.jpg

Натал Порто Алегре
Арена дас Дунас Стадион Жозе Пинеиро Борда
(Беира-Рио)
капацитет: 42.086
(реновиран)
капацитет: 48.849
(проширен)
Natal, Brazil - Arena das Dunas.jpg Estádio Beira-Rio (2014) - 2.jpg
Ресифе Рио де Жанеиро Салвадор Сао Паоло
Арена Пернамбуко Стадион Марио Фиљо
(Маракана)
Стадион Октавио Мангабеира
(Арена Фонте Нова)
Арена Коринтијанс
капацитет: 44.248
(нов стадион)
капацитет: 76.804
(проширен)[5]
капацитет: 56,500
(реновиран)
капацитет: 65,807
(нов стадион)[6]
Itaipava Arena Pernambuco 2013.jpg New Maracana Stadium.jpg Itaipava Arena - March 2013.jpg Arena de Itaquera (2014) - 2.jpg

Ждрепка[уреди]

Распоред на шеширите бил следниот:

  • 1. Носители на група со фиксиран носител на А групата, Бразил
  • 2. Африка и Јужна Америка
  • 3. Азија/Океанија/Северна, Централна Америка и Кариби
  • 4. Европа
Шешир 1
Шешир 2
Шешир 3
Шешир 4

Групи[уреди]

Група А Група Б Група Ц Група Д
 Бразил  Шпанија  Колумбија  Уругвај
 Хрватска  Холандија  Грција  Костарика
 Мексико  Чиле Flag of Côte d'Ivoire.svg Брег на Слоновата Коска  Англија
 Камерун  Австралија  Јапонија  Италија
Група Е Група Ф Група Г Група Х
 Швајцарија  Аргентина  Германија  Белгија
 Еквадор  Босна и Херцеговина  Португалија  Алжир
 Франција  Иран Flag of Ghana.svg Гана  Русија
 Хондурас  Нигерија  САД  Јужна Кореја

Натпреварување по групи[уреди]

  Исфрлен
  Екипи кои го поминале првиот круг

Група А[уреди]

Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Хрватска 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Мексико 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Камерун 0 0 0 0 0 0 0 0
12 јуни 2014
 Бразил -  Хрватска Арена Коринтијанс, Сао Паоло
13 јуни 2014
 Мексико -  Камерун Арена дас Дунас, Натал
17 јуни 2014
 Бразил -  Мексико Стадион Кастелао, Форталеза
18 јуни 2014
 Камерун -  Хрватска Арена Амазонија, Манаус
23 јуни 2014
 Камерун -  Бразил Стадион Мане Гаринча, Бразилија
23 јуни 2014
 Хрватска -  Мексико Арена Пернамбуко, Ресифе

Група Б[уреди]

Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Чиле 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
12 јуни 2014
 Шпанија -  Холандија Арена Фонте Нова, Салвадор
13 јуни 2014
 Чиле -  Австралија Арена Пантанал, Кујаба
18 јуни 2014
 Шпанија -  Чиле Маракана, Рио де Женеиро
18 јуни 2014
 Австралија -  Холандија Стадион Беира-Рио, Порто Алегре
23 јуни 2014
 Австралија -  Шпанија Арена да Баишада, Куритиба
23 јуни 2014
 Холандија -  Чиле Арена Коринтијанс, Сао Паоло

Група Ц[уреди]

Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Колумбија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Грција 0 0 0 0 0 0 0 0
3. Flag of Côte d'Ivoire.svg Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0
14 јуни 2014
 Колумбија -  Грција Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
14 јуни 2014
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брег на Слоновата Коска -  Јапонија Арена Пернамбуко, Ресифе
19 јуни 2014
 Колумбија - Flag of Côte d'Ivoire.svg Брег на Слоновата Коска Стадион Мане Гаринча, Бразилија
19 јуни 2014
 Јапонија -  Грција Арена дас Дунас, Натал
24 јуни 2014
 Јапонија -  Колумбија Арена Пантанал, Кујаба
24 јуни 2014
 Грција - Flag of Côte d'Ivoire.svg Брег на Слоновата Коска Стадион Кастелао, Форталеза

Група Д[уреди]

Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Уругвај 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Костарика 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Англија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Италија 0 0 0 0 0 0 0 0
14 јуни 2014
 Уругвај -  Костарика Стадион Кастелао, Форталеза
14 јуни 2014
 Англија -  Италија Арена Амазонија, Манаус
19 јуни 2014
 Уругвај -  Англија Арена Коринтијанс, Сао Паоло
20 јуни 2014
 Италија -  Костарика Арена Парнамбуко, Ресифе
24 јуни 2014
 Италија -  Уругвај Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
24 јуни 2014
 Костарика -  Англија Арена дас Дунас, Натал

Група Е[уреди]

Табела на групата Е Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Швајцарија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Еквадор 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Франција 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Хондурас 0 0 0 0 0 0 0 0
15 јуни 2014
 Швајцарија -  Еквадор Стадион Мане Гаринча, Бразилија
15 јуни 2014
 Франција -  Хондурас Стадион Беира Рио, Порто Алегре
20 јуни 2014
 Швајцарија -  Франција Арена Фонте Нова, Салвадор
20 јуни 2014
 Хондурас -  Еквадор Арена де Баишада, Куритиба
25 јуни 2014
 Хондурас -  Швајцарија Арена Амазонија, Манаус
25 јуни 2014
 Еквадор -  Франција Маракана, Рио де Женеиро

Група Ф[уреди]

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Аргентина 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Босна и Херцеговина 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Иран 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Нигерија 0 0 0 0 0 0 0 0
15 јуни 2014
 Аргентина -  Босна и Херцеговина Маракана, Рио де Женеиро
16 јуни 2014
 Иран -  Нигерија Арена де Баишада, Куритиба
21 јуни 2014
 Аргентина -  Иран Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
21 јуни 2014
 Нигерија -  Босна и Херцеговина Арена Пантанал, Кујаба
25 јуни 2014
 Нигерија -  Аргентина Стадион Беира Рио, Порто Алегре
25 јуни 2014
 Босна и Херцеговина -  Иран Арена Фонте Нова, Салвадор

Група Г[уреди]

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Германија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Португалија 0 0 0 0 0 0 0 0
3. Flag of Ghana.svg Гана 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  САД 0 0 0 0 0 0 0 0
16 јуни 2014
 Германија -  Португалија Арена Фонте Нова, Салвадор
16 јуни 2014
Flag of Ghana.svg Гана -  САД Арена дас Дунас, Натал
21 јуни 2014
 Германија - Flag of Ghana.svg Гана Стадион Кастелао, Форталеза
22 јуни 2014
 САД -  Португалија Арена Амазонија, Манаус
26 јуни 2014
 САД -  Германија Арена Парнамбуко, Ресифе
26 јуни 2014
 Португалија - Flag of Ghana.svg Гана Стадион Мане Гаринча, Бразилија

Група Х[уреди]

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Белгија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Алжир 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Русија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Јужна Кореја 0 0 0 0 0 0 0 0
17 јуни 2014
 Белгија -  Алжир Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
17 јуни 2014
 Русија -  Јужна Кореја Арена Пантанал, Кујаба
22 јуни 2014
 Белгија -  Русија Маракана, Рио де Жанеиро
22 јуни 2014
 Јужна Кореја -  Алжир Стадион Беира Рио, Порто Алегре
26 јуни 2014
 Јужна Кореја -  Белгија Арена Коринтијанс, Сао Паоло
26 јуни 2014
 Алжир -  Русија Арена де Башиада, Куритиба

Елиминациона фаза[уреди]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
28 јуни – Бело Хоризонте            
 Победник од групата А  
4 јули – Форталеза
 Второпласиран од групата Б    
 Победник 49  
28 јуни – Рио де Жанеиро
   Победник 50    
 Победник од групата Ц  
8 јули – Бело Хоризонте
 Второпласиран од групата Д    
 Победник 57  
30 јуни – Бразилија
   Победник 58    
 Победник од групата Е  
4 јули – Рио де Жанеиро
 Второпласиран од групата Ф    
 Победник 53  
30 јуни – Порто Алегре
   Победник 54    
 Победник од групата Г  
13 јули – Рио де Жанеиро
 Второпласиран од групата Х    
 Победник 61  
29 јуни – Форталеза
   Победник 62  
 Победник од групата Б  
5 јули – Салвадор
 Второпласиран од групата А    
 Победник 51  
29 јуни – Ресифе
   Победник 52    
 Победник од групата Д  
9 јули – Сао Паоло
 Второпласиран од групата Ц    
 Победник 59  
1 јули – Сао Паоло
   Победник 60     Трето место
 Победник од групата Ф  
5 јули – Бразилија 12 јули – Бразилија
 Второпласиран од групата Е    
 Победник 55    Губитник 61  
1 јули – Салвадор
   Победник 56      Губитник 62  
 Победник од групата Х  
 Второпласиран од групата Г    

Осминафинале[уреди]

28 јуни 2014
Победник од групата А Натпревар 49 Второпласиран од групата Б Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
28 јуни 2014
Победник од групата Ц Натпревар 50 Второпласиран од групата Д Маракана, Рио де Жанеиро
29 јуни 2014
Победник од групата Б Натпревар 51 Второпласиран од групата А Стадион Кастелао, Форталеза
29 јуни 2014
Победник од групата Д Натпревар 52 Второпласиран од групата Ц Арена Парнамбуко, Ресифе
30 јуни 2014
Победник од групата Е Натпревар 53 Второпласиран од групата Ф Стадион Мане Гаринча, Бразилија
30 јуни 2014
Победник од групата Г Натпревар 54 Второпласиран од групата Х Стадион Беира Рио, Порто Алегре
1 јули 2014
Победник од групата Ф Натпревар 55 Второпласиран од групата Е Арена Коринтијанс, Сао Паоло
1 јули 2014
Победник од групата Х Натпревар 56 Второпласиран од групата Г Арена Фонте Нова, Салвадор

Четвртфинале[уреди]

4 јули 2014
Победник од натпреварот 53 Натпревар 58 Победник од натпреварот 54 Маракана, Рио де Жанеиро
4 јули 2014
Победник од натпреварот 49 Натпревар 57 Победник од натпреварот 50 Стадион Кастелао, Форталеза
5 јули 2014
Победник од натпреварот 55 Натпревар 60 Победник од натпреварот 56 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
5 јули 2014
Победник од натпреварот 51 Натпревар 59 Победник од натпреварот 52 Арена Фонте Нова, Салвадор

Полуфинале[уреди]

8 јули 2014
Победник од натпреварот 57 Натпревар 61 Победник од натпреварот 58 Стадион Минеирао, Бело Хоризонте
9 јули 2014
Победник од натпреварот 59 Натпревар 62 Победник од натпреварот 60 Арена Коринтијанс, Сао Паоло

Натпревар за 3-то место[уреди]

12 јули 2014
Поразен од натпреварот 61 Натпревар 63 Поразен од натпреварот 62 Стадион Мане Гаринча, Бразилија

Финале[уреди]

13 јули 2014
Победник од натпреварот 61 Натпревар 64 Победник од натпреварот 62 Маракана, Рио де Жанеиро

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи