Светско клубско првенство во фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Светско клубско првенство во фудбал

FIFA Club World Cup logo.svg
Основан/а   2000 (2006 во својот
сегашен формат)
Број на тимови   7
Моментален шампион Бразил Corinthians (2nd title) титулa
Најуспешна екипа Шпанија Barcelona
Бразил Corinthians
2 титули титули
Веб-место Club World Cup
Soccerball current event.svg Светско клубско првенство во фудбал 2013

Светско Клубско Првенство, или ФИФА Светско Клубско Првенство, е интернационално фудбалско натпреварување организирано до ФИФА. Шампионатот започна во 200 год. под името ФИФА Светски Клубски Шампионат. Тоа не се одржуваше во периодот помеѓу 2001 и 2004.