Светска турнеја UCI 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Светска турнеја UCI 2014
Четврто издание на Светска турнеја UCI
Детали
Датуми 21 јануари - 14 октомври
Места Европа, Канада, Австралија и Кина
Трки 29
2013
2015


Светска турнеја UCI 2014 — шесто издание на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009. Серијата ќе започне со Тур Даун Андер на 21 јануари.

Екипи[уреди]

На Светската турнеја право на настап на секоја од трките имаат UCI World Tour екипите, додека професионалните континентални екипи или националните екипи, можат да настапат на некоја од трките само со посебна покана од организаторот.

Екипи кои имаат право на настап на секоја од трките за 2014 се следниве.[1]

Код Официјално име Носител на лиценцата Земја Делови Велосипед
ALM Аг2р-Ла Мондијал EUSRL France Cyclisme  Франција SRAM Focus
AST Астана Abacanto SA  Казахстан Campagnolo Specialized
BEL Белкин Про Сајклинг Rabo Wielerploegen  Холандија Shimano Giant
BMC БМЦ Рејсинг Тим Continuum Sports LLC Flag of the United States.svg САД Shimano BMC
CAN Канондејл Brixia Sports  Италија SRAM Cannondale
EUC Тим Јуропкар SA Vendée Cyclisme  Франција Campagnolo Colnago
FDJ FDJ.fr Société de Gestion de L'Echappée  Франција Shimano Lapierre
GIA Џајант-Шимано SMS Cycling B.V.  Холандија Shimano Felt
GRS Гармин-Шарп Slipstream Sports, LLC Flag of the United States.svg САД Shimano Cervélo
KAT Тим Катјуша Katusha Management SA  Русија Shimano Canyon
LAM Лампре-Мерида CGS Cycling Team AG  Италија Shimano Merida
LTB Лото-Белисол Belgian Cycling Company sa  Белгија Campagnolo Ridley
MOV Мувистар Тим Abarca Sports S.L.  Шпанија Campagnolo Pinarello
OGE Орика-ГринЕЏ GreenEdge Cycling Австралија Австралија Shimano Scott
OPQ Омега Парма-Квик Степ Esperanza bvba  Белгија SRAM Specialized
SKY Тим Скај Tour Racing Limited  Велика Британија Shimano Pinarello
TFR Трек Фактори Рејсинг Trek Bicycle Corporation Flag of the United States.svg САД Shimano Trek
TSB Тим Тинкоф-Саксо Tinkoff Sport  Данска SRAM Specialized

Настани[уреди]

Сите трки од минатата сезона се вклучени.

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[2]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови
Австралија Тур Даун Андер 21-26 јануари  Сајмон Геранс (АВС) 100 бода  Кедел Еванс (АВС) 80 бода  Диего Улиси (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Ница 9-16 март  Карлос Бетанкур (КОЛ) 100 бода  Руј Кошта (ПОР) 80 бода  Артур Вишо (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Тирено-Адријатико 12-18 март  Алберто Контадор (ШПА) 100 бода  Наиро Кинтана (КОЛ) 80 бода  Роман Кројцигер (ЧЕШ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Милано-Сан Ремо 23 март  Александер Кристоф (НОР) 100 бода  Фабијан Канчелара (ШВА) 80 бода  Бен Свифт (ВБР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Волта а Каталуња 24-30 март  Хоаким Родригез (ШПА) 100 бода  Алберто Контадор (ШПА) 80 бода  Тиџеј ван Гардерен (САД) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Е3 Харелбеке 28 март  Петер Саган (СВК) 80 бода  Ники Терпстра (ХОЛ) 60 бода  Герант Томас (ВБР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Гент-Вевелгем 30 март  Џон Дегенколб (ГЕР) 80 бода  Арно Демар (ФРА) 60 бода  Петер Саган (СВК) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Трка околу Фландрија 6 април  Фабијан Канчелара (ШВА) 100 бода  Грег ван Авермет (БЕЛ) 80 бода  Сеп Ванмарке (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Трка околу Баскија 7-12 април  Алберто Контадор (ШПА) 100 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода  Жан Кристоф Перо (ФРА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Рубе 13 април  Ники Терпстра (ХОЛ) 100 бода  Џон Дегенколб (ГЕР) 80 бода  Фабијан Канчелара (ШВА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Холандија Амстел Голд Рејс 20 април  Филип Жилбер (БЕЛ) 80 бода  Јеле Ванендерт (БЕЛ) 60 бода  Сајмон Геранс (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Флеш Валон 23 април  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Даниел Мартин (ИРС) 60 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Лиеж-Бастон-Лиеж 27 април  Сајмон Геранс (АВС) 100 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Швајцарија Тур де Романди 29 април — 5 мај  Крис Фрум (ВБР) 100 бода  Симон Шпилак (СЛО) 80 бода  Руј Кошта (ШВА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро д’Италија 9 мај — 1 јуни  Наиро Кинтана (КОЛ) 170 бода  Ригоберто Уран (КОЛ) 130 бода  Фабио Ару (ИТА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Франција Критериум ду Дофине 8-15 јуни  Ендру Талански (САД) 100 бода  Алберто Контадор (ШПА) 80 бода  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Швајцарија Тур де Свис 14-22 јуни  Руј Кошта (ПОР) 100 бода  Матијас Франк (ШВА) 0 бода[заб. 1]  Бауке Молема (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Тур де Франс 5-27 јули  Винченцо Нибали (ИТА) 200 бода  Жан Кристоф Перо (ФРА) 150 бода  Тибо Пино (ФРА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
Шпанија Класика де Сан Себастијан 2 август  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Бауке Молема (ХОЛ) 60 бода  Хоаким Родригез (ШПА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Полска Трка околу Полска 3-9 август  Рафал Мајка (ПОЛ) 100 бода  Јон Изагире (ШПА) 80 бода  Бењат Инчаусти (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија Холандија Енеко Тур 11-17 август  Тим Веленс (БЕЛ) 100 бода  Ларс Бом (ХОЛ) 80 бода  Том Димулен (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Шпанија Вуелта а Еспања 23 август — 14 септември  Алберто Контадор (ШПА) 170 бода  Крис Фрум (ВБР) 130 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Германија Ватенфал Класик 24 август  Александер Кристоф (НОР) 80 бода  Џакомо Ницоло (ИТА) 60 бода  Сајмон Геранс (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Франција ГП Западна Франција 31 август  Силвен Шаванел (ФРА) 0 бода[заб. 2]  Андреа Феди (ИТА) 0 бода[заб. 3]  Артур Вишо (ФРА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Квебек 12 септември  Сајмон Геранс (АВС) 80 бода  Том Димулен (ХОЛ) 60 бода  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Монтреал 14 септември  Сајмон Геранс (АВС) 80 бода  Руј Кошта (ПОР) 60 бода  Тони Галопен (ФРА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Шпанија ТТТ на Светското првенство[заб. 4] 21 септември 200 бода 170 бода 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
Италија Џиро ди Ломбардија 5 октомври 100 бода 80 бода 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Кина Трка околу Пекинг 10-14 октомври 100 бода 80 бода 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Забелешки
 1. Бидејќи Франк вози за екипата ИАМ Сајклинг, која не е UCI World Tour екипа, нему не му се доделуваат бодови кон пласманот на Светската турнеја.
 2. Бидејќи Шаванел вози за екипата ИАМ Сајклинг, која не е UCI World Tour екипа, нему не му се доделуваат бодови кон пласманот на Светската турнеја.
 3. Бидејќи Феди вози за екипата Нери Сотоли, која не е UCI World Tour екипа, нему не му се доделуваат бодови кон пласманот на Светската турнеја.
 4. Светското првенство во екипен хронометар носи бодови само во екипниот поредок, не и во индивидуалниот или националниот.

Пласман[уреди]

Индивидуален[уреди]

[3]

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангираат по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[4]

Место Име Екипа Бодови
1  Алберто Контадор (ШПА) Тим Тинкоф-Саксо 620
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мувистар Тим 606
3  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 478
4  Винченцо Нибали (ИТА) Астана 392
5  Наиро Кинтана (КОЛ) Мувистар Тим 346
6  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 328
7  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 326
8  Александер Кристоф (НОР) Тим Катјуша 321
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 300
10  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг 286
11  Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано 278
12  Хоаким Родригез (ШПА) Тим Катјуша 266
13  Петер Саган (СВК) Канондејл 263
14  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ 257
15  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 247
16  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг 246
17  Рафал Мајка (ПОЛ) Тим Тинкоф-Саксо 241
18  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано 240
19  Фабио Ару (ИТА) Астана 238
20  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим 219
21  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг 216
22  Грег ван Авермет (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим 210
23  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ 200
24  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал 197
25  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим 188
 • 230 возачи освоиле бодови, а 43 други возачи завршиле на места кои носат бодови, но не биле членови на некоја од UCI World Tour екипите, туку на некоја од професионалните континентални екипи.

Екипен[уреди]

[5]

Екипниот пласман се пресметува со додавање на освоените бодови на најдобрите пет возачи од секоја екипа, плус бодовите освоени на Светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Најдобри пет возачи
1 Мувистар Тим 1250 Валверде (606), Н. Кинтана (346), Инчаусти (119), Ј. Изагире (105), Лобато (74)
2 Тим Тинкоф-Саксо 1066 Контадор (620), Мајка (241), Кројцигер (135), Роџерс (60), Бенати (10)
3 Аг2р-Ла Мондијал 919 Перо (300), Барде (247), Поцовиво (197), Бетанкур (114), Риблон (61)
4 Тим Катјуша 918 Кристоф (321), Родригез (266), Шпилак (173), Д. Морено (84), Џ. Карузо (74)
5 Омега Парма-Квик Степ 866 Квјатковски (257), Терпстра (200), Уран (163), Т. Мартин (146), Ванденберг (100)
6 БМЦ Рејсинг Тим 824 Ван Гардерен (219), Ван Авермет (210), Еванс (188), Жилбер (134), Санчез (73)
7 Астана 813 Нибали (392), Ару (238), Фуглсанг (97), Гривко (60), Гаспарото (26)
8 Белкин Про Сајклинг 795 Молема (246), Ванмарке (216), Келдерман (162), Бом (109), Гесинк (62)
9 Џајант-Шимано 765 Дегенколб (278), Т. Димулен (240), Кител (136), Баргиј (63), Мезгец (48)
10 Тим Скај 760 Фрум (326), Томас (168), Ниеве (104), Свифт (91), Порт (71)
11 Орика-ГринЕЏ 707 Геранс (478), Импи (73), Метјус (72), А. Јејтс (44), Албасини (40)
12 Трек Фактори Рејсинг 628 Канчелара (286), Ницоло (108), Зубелдија (84), Кишерловски (80), Аредондо (70)
13 Лампре-Мерида 566 Кошта (328), Улиси (125), Њемјец (67), Модоло (29), Чимолаи (17)
14 Гармин-Шарп 550 Талански (135), Д. Мартин (129), Навардаускас (126), Слагтер (84), Хесједал (76)
15 Лото-Белисол 530 Веленс (144), Галопен (140), Ј. Ванендерт (104), Ван ден Брук (96), Грајпел (46)
16 FDJ.fr 505 Пино (162), Вишо (128), Буани (116), Демар (77), Жене (22)
17 Канондејл 376 П. Саган (263), Д. Карузо (47), Формоло (30), Де Марки (22), Басо (14)
18 Тим Јуропкар 271 Ролан (138), Готје (84), Сикар (22), Веклер (16), Кокар (11)

Национален[уреди]

[6]

Националниот пласман се пресметување со додавање на освоените бодови на најдобрите пет возачи од секоја земја. Националниот пласман до 21. трка Класика де Сан Себастијан исто така се користи за одредување на тоа колку возачи ќе има одредена земја на Светските првенства.

Место Земја Бодови Најдобри пет возачи
1  Шпанија 1716 Контадор (620), Валверде (606), Родригез (266), Инчаусти (119), Ј. Изагире (105)
2  Италија 1060 Нибали (392), Ару (238), Поцовиво (197), Улиси (125), Ницоло (108)
3  Франција 987 Перо (300), Барде (247), Пино (162), Галопен (140), Ролан (138)
4  Холандија 957 Молема (246), Т. Димулен (240), Терпстра (200), Келдерман (162), Бом (109)
5  Австралија 869 Геранс (478), Еванс (188), Метјус (72), Порт (71), Роџерс (60)
6  Белгија 808 Ванмарке (216), Ван Авермет (210), Веленс (144), Жилбер (134), Ј. Ванендерт (104)
7  Велика Британија 721 Фрум (326), Томас (168), Кевендиш (92), Свифт (91), А. Јејтс (44)
8  Колумбија 709 Н. Кинтана (346), Уран (163), Бетанкур (114), Аредондо (70), Анакона (16)
9  Германија 640 Дегенколб (278), Т. Мартин (146), Кител (136), Грајпел (46), Гешке (34)
10  Полска 565 Квјатковски (257), Мајка (241), Њемјец (67)
11  САД 421 Ван Гардерен (219), Талански (135), Фарар (55), Хорнер (10), Ворбас (2)
12  Швајцарија 383 Канчелара (286), Морабито (42), Албасини (40), Цауг (9), Дилие (6)
13  Португалија 330 Кошта (328), Кардозо (2)
14  Норвешка 240 Кристоф (321), Хушовд (8), Нордхауг (1)
15  Словачка 274 П. Саган (263), П. Велитс (11)
 • Возачи од 33 земји освоиле бодови.

Напредок во водството[уреди]

Трка
(Победник)
Индивидуален Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс Орика-ГринЕЏ Австралија
Париз-Ница
(Карлос Бетанкур)
Карлос Бетанкур Лампре-Мерида
Тирено-Адријатико
(Алберто Контадор)
Аг2р-Ла Мондијал
Милано-Сан Ремо
(Александер Кристоф)
Мувистар Тим
Е3 Харелбеке
(Петер Саган)
Волта а Каталуња
(Хоаким Родригез)
Алберто Контадор Аг2р-Ла Мондијал Шпанија
Гент-Вевелгем
(Џон Дегенколб)
Трка околу Фландрија
(Фабијан Канчелара)
Омега Парма-Квик Степ
Трка околу Баскија
(Алберто Контадор)
Париз-Рубе
(Ники Терпстра)
Амстел Голд Рејс
(Филип Жилбер)
Флеш Валон
(Алехандро Валверде)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Сајмон Геранс)
Тур де Романди
(Крис Фрум)
Џиро д’Италија
(Наиро Кинтана)
Наиро Кинтана
Критериум ду Дофине
(Ендру Талански)
Алберто Контадор
Тур де Свис
(Руј Кошта)
Тур де Франс
(Винченцо Нибали)
Мувистар Тим
Класика де Сан Себастијан
(Алехандро Валверде)
Алехандро Валверде
Трка околу Полска
(Рафал Мајка)
Енеко Тур
(Тим Веленс)
Ватенфал Класик
(Александер Кристоф)
ГП Западна Франција
(Силвен Шаванел)
ГП Квебек
(Сајмон Геранс)
Вуелта а Еспања
(Алберто Контадор)
Алберто Контадор
ГП Монтреал
(Сајмон Геранс)

Наводи[уреди]

 1. Registration of UCI ProTeams and UCI Professional Continental Teams for the 2014 season“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 10 декември 2013 (конс. 31 декември 2013).
 2. Распределба на бодови
 3. „Пласман на Светската турнеја UCI 2014: Индивидуален (24)“. „Светска турнеја UCI“. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 14 септември 2014. http://www.uci.html.infostradasports.com/cache/2/TheASP.asp@PageID%3D102007&SportID%3D102&CompetitionID%3D24055&SeasonID%3D486&EventID%3D12146&GenderID%3D1&ClassID%3D1&EventPhaseID%3D893851&Phase1ID%3D0&TaalCode%3D2&StyleID%3D0&Cache%3D2.html?372539. конс. 15 септември 2014. 
 4. Еванс и Мартин изедначени во Светската турнеја
 5. „Пласман на Светската турнеја UCI 2014: Екипен (24)“. „Светска турнеја UCI“. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 14 септември 2014. http://www.uci.html.infostradasports.com/cache/2/TheASP.asp@PageID%3D102007&SportID%3D102&CompetitionID%3D24055&SeasonID%3D486&EventID%3D12145&GenderID%3D1&ClassID%3D1&EventPhaseID%3D893853&Phase1ID%3D0&TaalCode%3D2&StyleID%3D0&Cache%3D2.html?52135. конс. 15 септември 2014. 
 6. „Пласман на Светската турнеја UCI 2014: Национален (24)“. „Светска турнеја UCI“. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 14 септември 2014. http://www.uci.html.infostradasports.com/cache/2/TheASP.asp@PageID%3D102007&SportID%3D102&CompetitionID%3D24055&SeasonID%3D486&EventID%3D12147&GenderID%3D1&ClassID%3D1&EventPhaseID%3D893852&Phase1ID%3D0&TaalCode%3D2&StyleID%3D0&Cache%3D2.html?82332. конс. 15 септември 2014. 

Надворешни врски[уреди]