Светиматијаски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Светиматијаски јазици
Геог.
распростр.:
Папуа Нова Гвинеја
Класификација: австронезиски
Гранки:

Светиматијанските јазици сочинуваат мала подгрупа од групата на океански јазици, дел од јазичното семејство на австронезиски јазици. Групата има два јазика и се зборуваат на островите Свети Матијас во Папуа Нова Гвинеја.

Класификација[уреди]

Групата е составена од:

Традиционално групата се смета дека сочинува своја засебна гранка од групата на океански јазици. Според Базата на основни австронезиски зборови од 2008 година, групата е ставена во групата на мезомеланезиски јазици со сигурност од 85%.[1]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Јазик
  • Океански јазици
  • Австронезиски јазици

Надворешни врски[уреди]