Света Капела (Париз)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сент Шапел
Sainte-Chapelle
SteChapelle von N.JPG
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Црквата Сент Шапел (француски : Sainte-Chapelle ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1238 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1245 година. Била изградена по наредба на кралот Луј IX се со цел во неа да биде сочуван Светиот Крст, кој бил купен во 1239 година од Болдвин Втори.