Санта Уксиа де Рибеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Санта Уксиа де Рибеира

Грб
Прекар(и): Рибеира
Положбата на Санта Уксиа де Рибеира во Галиција
Parroquias 9
Управа
 • Alcalde (Mayor) J.L. Torres Colomer
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|65,1 км2]] (251 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 14.000 (city proper. INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+1)
Портал Concello de Ribeira

Санта Уксиа де Рибеира е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 65.1 km² , и население од 14,000 жители (2004).