Самоански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Самоански јазици
Геог.
распростр.:
Полинезија
Класификација: австронезиски
Гранки:

Самоанските јазици сочинуваат подгрупа на полинезиските јазици. Оваа група ги опфаќа јазиците во Самоа, Тувалу, Американска Самоа, Токелау, Валис и Футуна, Нова Каледонија, Соломони, Вануату, Папуа Нова Гвинеја и Микронезија.

Јазици[уреди]

Според Ethnologue, самоанските јазици се[1]:

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди]