Руско-турска војна (1676-1681)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Руско-турската војна (16761681) се водела помеѓу Отоманската империја и Кримското ханство од една страна и Царство Русија од друга страна. Војната избила поради обидот на Османлиите да навлезе во Украина. Во 1669 година Пјотр Дорошенко станал вазал на Отоманската империја. Така, во 1672 година султанот Мехмед IV испратил армија од околу 300.000 војници.