Роуан Аткинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роуан Аткинсон
Rowan Atkinson 2011 2.jpg
Аткинскон во септември 2011 година
Родено име: Роуан Себастијан Аткинсон
Роден: 6 јануари 1955
Консет, Дарем, Англија, Обединето Кралство
Медиум: Стенд-ап комедија, ТВ серии, комедичар, филмови
Активност: 1978–денес
Жанр: Визуелна комедија, Сатира, Црн хумор
Влијанија од: Питер Селерс, Чарли Чаплин, Џек Тати[1]
Влијаел(е) врз: Стив Пембертон
Дејвид Валијамс
Сопруг(а)/и: Сантера Састри
Значајни дела и улоги: Вестите што не се емитуваат ви девет часот
Црна Гуја
Господинот Бин
Тенката Сина Линија
Џони Инглиш
БАФТА награди
Best Light Entertainment Performance
1981 Not the Nine O'Clock News
1990 Blackadder Goes Forth
Награди Лоренс Оливие
Најдобар настап во комедија
1981 Rowan Atkinson in Revue


Роуан Себастијан Аткинсон е британски[2] актер, комичар и сценарист. Најпознат е со своите комедии како: Господинот Бин (Mr. Bean), Црна Гуја (Blackadder), Тенката Сина Линија (The Thin Blue Line), Џони Инглиш (Johnny English) и други. Тој е во листата на најдобри комичари на Велика Британија[3].

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1979 - The Secret Policeman's Ball - разни улоги
 • 1983 - Never Say Never Again (Џејмс Бонд) - во улога на Најџел Смол-Фосет
 • 1989 - The Tall Guy - во улога на Рон Андерсон
 • 1990 - The Witches - во улога на Г. Стрингер
 • 1994 - Крлаот Лав - во улога на Зазу
 • 1997 - Бин - главна улога - Господинот Бин (исто така и сценарист[4])
 • 2001 - Rat Race - во улога на Енрико Полини
 • 2002 - Скуби Ду - во улога на Емил Мондаваријус
 • 2003 - Џони Инглиш[5] - главна улога
 • 2003 - Love Actually - во улога на Руфус
 • 2005 - Задржувајќи ја мама - во улога на Волтер Гудфела
 • 2007 - Одморот на Господин Бин - главна улога (исто така и сценарист)
 • 2011 - Џони Инглиш Прероден - главна улога (исто така и продуцент)

Наводи[уреди | уреди извор]