Романтичен валцер

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Романтичен валцер (француски: Valse romantique) е импресионистичка композиција за соло пијано од францускиот композитор Клод Дебиси (1862-1918). Компонирана е во 1890.

Се свири во Ф мол. Видете подолу за пример од делото.

Valse.jpg

Медија[уреди]