Роис, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роис
Знаме на Роис
Знаме

Амблем
Прекар(и): Роис
Положбата на Роис во Галиција
Parroquias
Управа
 • Alcalde (Mayor) Ramón Tojo Lens (PP)
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|93 км2]] (36 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 5.122 (INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Роис е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 93 km² , и население од 5,122 жители (2004) и густина на население од 55.08 km².